Aktualności

Ferie 2012 pod znakiem Bałwanka i Teatru :) (2012-02-20)

Ferie już za nami. Jak co roku zajecia trwały od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 13.00. Co ciekawego na nich robiliśmy? Czego uczyły się dzieciaki?

 

 

W tym roku w czasie ferii w naszej Świetlicy realizowane były dwa programy. Pierwszy to projekt teatralny pt. "W magicznym świetle teatru", drugi to projekt artystyczny pt.: "Bałwankowo". Każde dziecko w pierwszym dniu ferii po dokładnym zapoznaniu się z treścia obu programów wybierało ten, który bardziej przypadł mu do gustu. Resztę ferii spędzało na zajeciach zgodnie ze swoim wyborem - ucząć się, tworząc, działając...

Program "Bałwankowo". Dzieci, które zdecydowały sie na ten projekt zaangażowane zostały w wiele różnych aktywności. Ich podstawowym zadaniem było stworzenie ogromnej makiety miasta "Bałwankowo". Każde dziecko zastanawiało się nad tym, jakiego bałwanka chciałoby wykonać i gdzie miałby on mieszkać. Nadawało mu imię, wymyślało zawód, nazwę jego ulicy. I tak powstały gwiady filmowe, piosenkarki, nauczycielki, policjanci, żołnierze, adwokaci i wiele, wiele innych. W mieście była szkoła, dom malarza, dom kultury, koszary wojskowe, policja, sklepy, nawet schronisko dla zwierząt, a po rzecze pływał olbrzymi transportowiec. Makieta była przecudowna - kolorowa i pełna ciekawych, niekonwencjonalnych pomysłów. Wykonanie jej i zamieszkujących ją bałwanków nie było jedyną aktywnością dzieci. Ponadto tworzyły "Hymn bałwankowa", uczyły sie specjalnego tańcu bawanków, w czasie którego podziwiać można było nie tylko pląsające bałwanki ale także łyżwarzy i łyzwiarki. A między tym znalazł sie także czas na przygotowanie "bałwankowego jedzonka", czyli pysznych ciasteczek otozonych wiórkami kokosowymi i wyglądających jak śnieżne kule oraz kolorowych kanapek z serkiem i wszelkimi warzywami. Kanapek, które szczerzyły sie w uśmiechu lub na których dumnie pręzyły sie rzodkiewkowe bałwanki.

Program "W magicznym świecie teatru". Dzieci, które z kolei zdecydowały się na ten program poznawały podstawowy warsztat aktora. Miały mnóstwo ćwiczeń buzi i języka, przy których zawsze było dużo śmiechu. Uczyły się prawidłowego oddechu - często w formie zabawy. Pracowały także nad dykcją starając sie wymawiać bardzo wyraźnie wiele trudnych zdań typu "Mały Jerzy nie wierzy, że na wierzy jest gniazdo jeży", a wszystko to z korkiem w buzi :). Poza ćwiczeniami oddechowymi i dykcyjnymi sporo było ćwiczeń o charakterze typowo teatralnym, uczących wyrażania emocji, odpowiedniej mimiki, posługiwania sie ciałem i głosem. Ponadto dzieci poznawały teatr pantomimiczny - w tym celu zagłebiały się w bajkowe światy "Królewlandii", "Smokolandii", "Babajagolandii", czy "Rycerzolandii". Odgrywały także według swojego pomysłu znane bajki ("Trzy swinki", "Królewna snieżka" itp.). Uczyły się o chińskim teatrze cieni i wiele wiele innych. Innym aspektem tych zajeć było także tworzenei makiet swoich ulubionych postaci filmowych i bajkowych. Niektóre z wykonanych makiet były wiele wyższe niż ich twórcy:). I tak w naszej Świetlicy zaroiło się od Spidermenów, Reksiów, Shreków, Nocnych Furii, Kotów w butach i wiele innych.

Poza udziałem w zajeciach programowych dzieci pojechały także na wycieczkę. W tym roku była to jedna wycieczka, ale za to blisko 12 godzinna. Dzieci odwiedziły Teatr Muzyczny w Gliwicach, gdzie brały w udział w przedstawieniu pt. "Pinokio". Ponad dwie godziny z zapartym tchem śledziły przygody drewnianego pajacyka, który co rusz pakował się w rozmaite kłopoty. Po przedstawieniu przyszedł czas na posiłek, a następnie spacerkiem udaliśmy się do Miejskiej Palmiarni. O dziwo ten punkt wycieczki był dla dzieci najbardziej atrakcyjny. Podzieleni zostaliśmy na dwie grupy - każda otrzymała przewodnika i zaczęła zwiedzać. Zagłebiliśmy się w cudowny swiat dzikiej przyrody. Wokół nas rosło pełno egzotycznych roślin, strzeliste palmy sięgały wysoko, małe poskręcane drzewka oplatały liany, słychać było szum strumienia i spiew papug. Przez chwile można było się poczuc jak w dżungli. Dzieci z zapartym tchem słuchały przewodnika, zadawały pytania, szukały cytryn, pomarańczy liczyły owoce na bananowcu. Na koniec natomiast ogły podziwiac palmy przechodząc po specjalnym podeście umiejscowionym wśród ich koron. Wycieczka była pełna emocji bardzo udana. A dzieciaki zadowolone i ciekawe, ale to jeszcze nei koniec atrakcji w czasie ferii.

Przedostatniego dnia został zorganizowany Bal Przebierańców, na którym można było spotkać mnóstwo ciekawych postaci - biedronki, wróżki, księzniczki, groźnych rycerzy, kowbojów, policjantów, tajemnicze cyganki, arabki, smoki i jednorożce, a nawet Smerfetkę. Dzieci brały udział w wielu zabawach i konkurencjach typowych dla takich bali, cierpliwie pozowały też do zdjęć.

Ostatniego dnia natomiast odbył się Pokaz Talentów. Dzieci z poszczególnych grup prezentowały pozostałym to, co wykonały lub czego się nauczyły. Program "Bałwankowo" zaprezentował pisenkę i taniec bałwanków, opowiedział o makiecie oraz poczęstował ciasteczkami. Dzieci z zajęc teatralnych zaprezentowały natomiast szereg ćwiczeń buzi i języka, ćwiczeń oddechowych i dykcyjnych. Pozwoliły się takż einnym przenieść w bajkowy świat odgrywając scenki pantomimiczne i oczywiście opowiedziały o swoich ulubionych postaciach bajkowo - filmowych, których makiety zaprezentowały kolegom.

Efekty pracy dzieci i wolontariuszy w czasie ferii mogli także podziwiać rodzice i wszyscy chętni. W niedzielę 12 lutego po Mszach Świętych każdy chętny mógł przyjśc do Świeticy, gdzie prezentowane były wszystkie prace wykonanie przez dzieci, zdjęcia z ferii czy foldery opisujące to, co się działo.

Zainteresowanie osób dorosłych, których bardzo wiele przewinęło się w niedzielę oraz radośc dzieci po raz klejny pokazała nam wolontariuszom, że nasze pomysły są ciekawe i dobre. Cieszy nas to bardzo i dziękujemy wszystkim, dzięki którym możliwa jest ich realizacja. DZIEKUJEMY!!

 

Dodatkowe informacje