Aktualności

Ferie zimowe 2013

Za oknem już wiosna, a my powspominajmy  ferie. W tym roku nasze województwo zaczęło je jako ostatnie. Trwały one od 11 do 22 lutego. W związku z tym troszkę obawialiśmy się, czy nasze plany zostaną zrealizowane - potrzebowaliśmy śniegu! Pogoda jednak nam sprzyjała i dzięki temu mogliśmy zorganizować naszym dzieciakom wszystko, co wymyśliliśmy.

W czasie ferii zajęcia trwały 3 godziny. Startowaliśmy o 10.00, lądowaliśmy o 13.00. W tym czasie dzieciaki miały możliwość przeżyć wiele przygód, nauczyć się nowych rzeczy oraz zjeść pyszny posiłek. A dzieciaków było sporo - ok. 50 każdego dnia.

PIERWSZY TYDZIEŃ. O..tu się działo! Pierwszy dzień, jak to zwykle bywa poświęciliśmy na integrację dzieci oraz ustalenie zasad, które obowiązywałyby każdego w ciągu tych dwóch tygodni. Kolejnego dnia- jako, że był to ostatni dzień karnawału zorganizowaliśmy Bal Przebierańców. Bal rozpoczął polonez w wykonaniu bajecznie przebranych dzieciaków, później były już tylko wspaniałe, pełne radości i energii zabawy, zabawy, zabawy. I oczywiście słodki poczęstunek.
W środę dzieci brały udział w Mini Spartakiadzie Zimowej. Czekało je tu wiele zadań - biegi w głebokim śniegu, wyścig na sankach, transportowanie "rannego", tworzenie ogromnej kuli snieżnej, rzut śnieżką do celu. To tylko niektóre z konkurencji. Patrząc na uradowane i roześmiane dzieciaki widać było, że ten dzień sprawił im wiele radości. Czwartek poświęcony został sztuce Kamishibai. Jest to tradycyjny japoński teatr ilustracji - dzieciaki miały za zadanie przenieść znane baśnie na papier, a później używając specjalnej skrzyneczki zaprezentować i opowiedzieć je innym dzieciom.
Piątek to dzień wycieczki. Tradycyjnie byliśmy w kinie na seansie bajki "Zambezia", a później na słodkim deserku :)

TYDZIEŃ DRUGI! W tym tygodniu dzieci miały możliwość wyboru jednego z dwóch programów: "W krainie śniegu i lodu" oraz "Misja na marsa". Dzieci, które uczestniczyły w pierwszym z programów poznawały Antarktydę oraz Grenlandię i Alaskę. Znajdowały informację o tamtejszych zwierzętach oraz przygotowywały makiety wymyślonych przez siebie mroźnych krain. Ponadto przygotowywały także "mroźne przysmaki", takie jak sernik na zimno, galaretkę itp.Dzieci, które zdecydowały się na program "Misja na Marsa" poznawały nasz Układ Słoneczny. To jednak nie wszystko - najważneijszym elementem tego programu było tworzenie przez dzieci własnych planet oraz ich opisów i legend z nimi związanych. I tak powstały makiety: "Zielona Planeta", "Kors", "Inferno", "metalowa planeta", "Planeta Małp", "Kwadratowa planeta" oraz "Stachomia". Historie, legendy i opisy tych planet będzie można przeczytać także na naszej stronce.Ponadto dzieciaki z tego programu tworzyły także śnieżne pojazdy kosmiczne oraz ufoludki. Ostatniego dnia ferii zorganizowaliśmy pokaz talentów - dzieci prezentowały efekty swoich prac. W tym dniu każde dziecko otrzymało maleńki upominek,a dzieci które zdobyły najwięcej uśmiechniętych buziek otrzymały nagrody. 

Czas ferii minął bardzo szybko, dla mnie był to jednak piękny czas. Pełen radości i śmiechu dzieci. Dla nas wolontariuszy ta radość dzieci jest najważniejsza. Przygotowując ferie zawsze zastanawiamy się jak je zainteresować, w jaki sposób sprawić, aby nauka połączona była z radością i twórczością - tym razem znów nam się udało. Dziękuję także wszystki,m bez których te ferie nie byłyby możliwe - każdemu wolontariuszowi, paniom przygotowującym posiłki oraz tym, którzy wspierali nas swoimi datkami, miłym słowem, życzliwością. DZIĘKUJĘ!!

Dodatkowe informacje