Aktualności

Dzieci gotują!

Od dawna myślałam o tym, aby dla dzieci uczestniczących w zajęciach świetlicy zorganizować zajęcia kulinarne nie byłam jednak pewna, czy dzieciakom się to spodoba. W końcu jednak spróbowałam...I okazało się, że dzieciaki uwielbiają i potrafią gotować!!

Na pierwszy ogień poszły zwykłe frytki. Dla niektórych ogromnym zdziwieniem był fakt, że tyle przy nich pracy. Obrać ziemniaki, umyć, pokroić. "Proszę Pani, czy nie lepiej było kupić gotowych do piekarnika?" - pytali niektórzy. Jednak efekt wynagrodził trudy i dzieciaki były przeszczęśliwe.

Kolejną naszą potrawą były tosty - o tu dzieci miały pole do popisu. Jedni poszli w minimalizm - tylko pieczarki i serek, inni tworzyli mega tosty - pełne szynki, salami, pieczarek, pomidorów, sera itp. Każde były jednak przepyszne!!

Trzecia potrawa to szaleństwo - własna pizza. Każde dziecko otrzymało swój własny kawałek ciasta na którym mogło położyć wszystko. Dzieci do wyboru miały: pieczarki, salami, szynkę, kiełbasę, kolorowe papryki, oliwki, pomidorki i duuuużo sera. Z tych składników powstawały niesamowite kompozycje. Ciekawe i pełne wyobraźni. A jak smakowały!!

Kolejna potrawa to świąteczne ciasteczka i to aż dwa rodzaje w wielu wariantach. Pierwsze z nich to kruche maślane ciasteczka, które dzieciaki mogły ozdobić w dowolny sposób (kolorowym lukrem, czekoladą, perełkami, posypkami itp.). Drugie to bomby kakaowe obtaczane w kokosie, cukrze lub migdałach.

Piąta potrawa to kolorowe kanapki. Zorganizowaliśmy dzieciom konkurs na najbardziej pomysłowa kanapkę - zdjęcia będzie można obejrzeć w najbliższym czasie. Dzieciaki przechodziły same siebie, a co najciekawsze zjadły wszystko - nawet zielone sałaty, szczypiorki i inne warzywa!

Ostatnią potrawą były meksykańskie tortille z kurczakowymi nugetsami, kolorową sałatką, kilkoma sosami. Myślę, że ta potrawa wymagała od dzieci najwięcej pracy i trochę się jej obawiałam, ale muszę przyznać, że wykazały się niesamowitą wręcz współpracą i zorganizowaniem. Tortille były przepyszne!

Dotychczas to wszystkie potrawy, ale planyjemy już następne - makarony z sosami, domowe hamburgery, potrawy kuchni chińskiej, kolorowe desery i wiele, wiele innych. Oby nam się udało!!

 

 

Dodatkowe informacje