Aktualności

W świecie zwierząt, czyli Półkolonia 2015

Półkolonia w roku 2015 przebiegała pod hasłem "W świecie zwierzat" i trwała 3 tygodnie pomiędzy 6 a 24 lipcem. W czasie półkolonii zajęcia trwały od poniedziałku do piatku 4 godziny dziennie. Uczestniczyło w nich dziennie ponad 60 osób, natomiast w ciagu całego okresu Pólkolonii było to ponad 90 dzieci. Jak co roku cała Półkolonia podzielona była na 3 bloki tematyczne  - każdy zwiazany z tematem przewodnim, czyli zwierzętami. Poniżej przedstawimy krótka relację, z tego, co się działo. 

TYDZIEŃ PIERWSZY "ZWIERZĘTA W NASZYM OTOCZENIU" 

Pierwszy dzień pierwszego tygodnia to czas integracji i poznawania się, gdyż każdego roku na naszej Półkolonii pojawiaja się nowe twarze. Zatem w dniu tym pełno jest zabaw integracyjnych i budujacych bezpieczeństwo w grupie. Ważnym elementem dnia było także ustalenie zasad panujacych na Półkolonii tak, aby wszyscy czuli się bezpiecznie. W kolejnych dniach wszystkie zajęcia skupione były wokół zwierzat w naszych domach i gospodarstwach. Dzieci odwiedziły farmę i poznawały życie na niej. Uczyły się też wykorzystywać produkty pochodzace od  zwierzat (np. sery, mleko, jajka) przygotowujac pyszne desery i koktajle. Ponadto zaoferowaliśmy im też zajęcia ceramiczne, w czasie których tworzyły gliniane zwierzęta. W ramach ochłody zorganizowany został "Świetlicowy Letni Śmigus Dyngus". Ostatniego dnia tego tygodnia odbyły się dwie wycieczki. Dzieci młodsze pojechały na warsztaty tworzenia słomianych zwierzatek do Koziej Zagrody w Ochabach. Starsze natomiast odwiedziły Tradycyjna Zagrodę Rolna w Ochabach, gdzie nie tylko miały okazję ja zwiedzić i zdobyć wiedzę o życiu na wsi w dawnych latach, ale także brały udział w warsztatach ozdabiania ciasteczek.

TYDZIEŃ DRUGI "ZOO W HERMANICACH"

Tydzień rozpoczał się wizyta pani weterynarz, która opowiedziała dzieciom o opiece nad zwierzętami i podkreśliła jak ważna jest odpowiedzialność za nie. Ponadto pani weterynarz mówiła o adopcji zwierzat, a dzieci przygotowały serię plakatów zachęcajacych do tej inicjatywy. W pozostałe dni dzieci wertowały ksiażki, encyklopedie i wiele innych materiałów szukajac najpierw zwierzat, które chca stworzyć, a potem informacji o nich. Następnie przystapiły do tworzenia ogromnych zwierzat. Powstała 3 metrowa żyrafa, ogromny słoń, hipopotam Hipolit, pingwin Franek, żółw błotny, piękna ara, aligator oraz długa na 4 metry anakonda. A podstawa wszystkich zwierzat były butelki i gazety - czego patrzac na efekt nikt by się nie domyślił. Tradycyjnie odbyły się także zajęcia kulinarne - dzieci przygotowały pyszna sałatkę owocowa z owoców egzotycznych. W piatek natomiast wszystkie dzieci wybrały się na seans bajki "Minionki". 

TYDZIEŃ TRZECI "ZWIERZĘTA GINACE"

W tym tygodniu dzieci poznawały zwierzęta, których istnienie jest zagrożone. Tworzyły też makiety przedstawiajace oazy będace miejscem idealnym dla wybranego zwierzęcia. Dzieci tworzyły także gry planszowe, których tematyka zwiazana była z ochrona zwierzat ginacych. Natomiast 24 lipca, w ostatnim dniu półkolonii dzieciom zorganizowaliśmy wyjście na lody i plac zabaw. Natomiast dzięki życzliwości jednej z mam mogły także uczestniczyć w lekcji muzealnej w Muzeum Ustrońskim. Na zakończenie tego pełnego wrażeń dnia każde dziecko otrzymało niewielki upominek. Rozdano także nagrody dla dzieci, które brały udział w konkursie "Mój pupil w obiektywie", "Mój pupil w opowieści" oraz "Mój pupil na rysunku". 

Warto także dodać, że w czasie Półkolonii dzieci zaangażowały się w dwie akcje. Pierwsza to "Zakrętki dla Zuzi", w czasie której zbierane były plastikowe zakrętki na rzecz małej Zuzi. Zakrętki te zostały oddane do Ośrodka Zdrowia w Goleszowie (było ich ok. 50 kg). Natomiast druga akcja to "Pełna miska uszczęśliwi psiska i kociska" polegała na zbieraniu karmy, koców, misek i zabawek dla zwierzat. W sumie zebraliśmy ponad 60 kg karmy, koce i miski oraz zabawki. Wszystkie te rzeczy przekazane zostały fundacji "Lepszy Świat". 

Oczywiście Półkolonia nie byłaby możliwa, gdyby nie praca i życzliwość szeregu osób, którym należa się ogromne podziękowania. Dziękuję prowadzacym zajęcia, wolontariuszom, pani pielęgniarce, paniom przygotowujacym posiłki, pani Ani prowadzacej warsztaty ceramiczne, pani weterynarz, właścicielom farmy, rodzicom pomagajacym w organizacji półkolonii (załatwiajacym dystrybutory wody, namiot, udostępniajacym wiatraki, pomagajacym w porzadkach itp). Dziękuję też wszystkim, którzy wsparli nas nie tylko finansowo, ale i dobrym słowem. Raz jeszcze OGROMNE DZIĘKUJĘ!!

Dodatkowe informacje