Aktualności

Krótka relacja z roku 2015

W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić krótka relację z tego, co działo się u nas w roku 2015. Pełniejsza relację będzie można przeczytać w formie ulotki, która będzie dostępna od 23 stycznia. 

Co więc działo się u nas w 2015 roku?

Świetlica czynna była codziennie od poniedziałku do piatku po 3 lub 4 godziny dziennie. Dzieci mogły skorzystać z zajęć plastycznych, "Klubu Globtrotera", kulinarnych, ekologicznych "Coś z niczego", `gier i zabaw oraz w edukacyjnych i dydaktycznych. Łacznie odbyło się 521 godzin zajęć, na które zapisanych zostało  63 dzieci.

W lutym zorganizowaliśmy dwa tygodnie ferii dla ponad 40 dzieci. W czasie ferii dzieci budowały swoje królestwo, tworzyły własne herby, brały udział w Turnieju Rycerskim i Królewskim Balu Przebierańców. W czasie ferii zorganizowaliśmy także kulig dla dzieci z pieczeniem kiełbasek i zabawami na śniegu.

W każdy czwartek lutego i marca odbywały się wiosenne warsztaty plastyczne dla wolontariuszy, dzieci i ich rodziców, w czasie których uczestnicy poznawali różne techniki plastyczne oraz przygotowywali ozdoby na kiermasz, W marcu odbyło się także szkolenie plastyczne, na którym poznaliśmy nowa technikę ozdabiania jajek. 

Świetlica właczyła się także w organizację Festynu Parafialnego. Zorganizowaliśmy "Zawody Rodzinne" , w których wzięło udział około 30 osób. 

W maju dzieciom zorganizowana została "Wiosenna Noc Filmowa", w czasie której 28 dzieci miało okazję obejrzeć 7 filmów. 

8 czerwca 35 dzieci i 5 rodziców oraz 3 wolontariuszy wybrało się na wycieczkę do ZOO w Ostrawie. 

27 czerwca odbyła się impreza kończaca pracę świetlicy w roku szkolnym 2014/2015. W czasie imprezy jej uczestnicy mieli możliwość wziaść udział w zawodach rodzinnych, zabawach z woda  oraz z uwielbianym przez dzieci glutem. Na zakończenie imprezy odbyło się pieczenie kiełbasek oraz rozdanie nagród dzieciom. 

Od stycznia do czerwca w jedna sobotę miesiaca odbywały się zajęcia pt. "Mali Odkrywcy", w czasie których dzieci poprzez doświadczenie uczyły się wielu ciekawych rzeczy o świecie, historii, zwierzętach i kosmosie. W zajęciach brało udział 22 dzieci w dwóch grupach wiekowych. 

W lipcu zorganizowaliśmy 3 tygodnie półkolonii. Zajęcia wówczas odbywały się w wymiarze 4 godzin dziennie od poniedziałku do piatku. W zajęciach brało udział łacznie 90 dzieci. W czasie Półkolonii dzieci poznawały świat zwierzat domowych, egzotycznych i ginacych. Dzieci miały także zorganizowane warsztaty ceramiczne, wyjście do farmy, spotkanie z weterynarzem oraz wycieczki do Koziej Zagrody, Zagrody Rolnej w Ochabach i do kina na seans bajki "Minionki". 

W sierpniu dzięki Fundacji Wojciecha Pszoniaka "Kurtyna w Górę" w naszej świetlicy zostały zorganizowane warsztaty Kamishibai, czyli tradycyjnej japońskiej sztuki opowiadania, warsztaty tworzenia pacynek ze skarpetek oraz warsztaty tworzenia muzyki własnym ciałem. W warsztatach wzięło udział łacznie 15 dzieci. 

W roku 2015 Stowarzyszenie pozyskało dotację od Programu "Działaj Lokalnie IX" Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce na program "Grunt to Rodzinka". W ramach tego programu w październiku w naszej świetlicy odbywały się warsztaty szycia przeznaczone dla mam i ich dzieci. W ramach warsztatów szyto maskotki. Natomiast w listopadzie w ramach programu zorganizowaliśmy warsztaty klocków lego dla ojców i ich dzieci. Wystawa prac z tych warsztatów odbyła się 13 grudnia w naszej Świetlicy.

W listopadzie i grudniu zorganizowaliśmy Ogólnopolski Konkurs Plasyczny "Magiczne Święta - ozdoba wielkanocna". Na konkurs przysłano 93 prace. 

W październiku, listopadzie i grudniu spotykaliśmy się w każdy czwartek, aby wspólnie z dziećmi, rodzicami i wolontariuszami przygotowywaliśmy ozdoby świateczne. 

W nocy z 4/5 grudnia zorganizowaliśmy "Mikołajkowa Noc Filmowa". W czasie tej nocy nie tylko ogladaliśmy filmy, ale i otwieraliśmy prezenty dla świetlicy.

7 grudnia zorganizowaliśmy Mikołaja dla 150 dzieci z parafiii.

W 2015 roku Stowarzyszenie pomagało także rodzinom potrebujacym poprzez finansowanie obiadów łacznie 15 dzieci - było to możliwe dzięki sponsorom oraz współpracy z fundacja Charytatywni Freta. 

To krótkie sprawozdanie tylko w części opisuje to, co działo się w naszym Stowarzyszeniu i Świetlicy, mamy jednak nadzieję, że dzięki niemu przekonali się Państwo ile się u nas dzieje. W najbliższym czasie przedstawimy Państwu także sprawozdanie finansowe.

W tym miejscu pragniemy Państwu podziękować - za wsparcie finansowe, rzeczowe, za wszelka pomoc i dobre słowa. DZIĘKUJEMY!!!

 

Dodatkowe informacje